Buduj i ocieplaj z nami od A do...S
Buduj i ocieplaj z nami od A do...S
WEŁNA MINERALNA

Wełna mineralna jest popularnym materiałem wykorzystywanym nie tylko do izolacji cieplnej, ale również przeciwogniowej i akustycznej. Ze względu na swoje właściwości, doskonale nadaje się do wykonywania izolacji zewnętrznych i wewnętrznych (piwnice, ściany, stropy, a nawet dachy). Asortyment naszego sklepu obejmuje wyłącznie wysokogatunkowe wełny mineralne wyróżniające się uniwersalnym zastosowaniem i bardzo dobrymi parametrami. W tej kategorii dostępne są wełny renomowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem w produkcji jakościowych materiałów, przeznaczonych m.in.do termoizolacji budynków.
14 produktów
W jaki sposób powstaje wełna mineralna?
Proces produkcji opisywanego materiału jest uzależniony od konkretnego typu wełny mineralnej. Jak sama nazwa podpowiada, w składzie wełny mineralnej wykorzystywanej do izolacji (termicznej, akustycznej i ogniowej) można znaleźć składniki pochodzenia mineralnego. W przypadku skalnej wełny mineralnej, charakteryzującej się pochodzeniem wulkanicznym, są to m.in. gabro, dolomit, koks, żużel, bazalt i wapń. W specjalnie zaprojektowanych piecach powyższe składniki są rozgrzewane do płynnej postaci. Kolejnym krokiem jest schłodzenie powstałej substancji powietrzem w dyskach obrotowych poruszających się z wysoką prędkością. Powstałe cienkie włókna są łączone ze sobą przy użyciu żywicy. Następnym etapem jest formowanie skalnej wełny mineralnej, m.in. w otuliny, popularne maty lub płyty. W przypadku tych ostatnich, najpopularniejsze są dwie techniki łączenia. Pierwszą z nich jest połączenie płyty z wełną przy wykorzystaniu specjalnej papy podkładowej. Z kolei druga zakłada laminowanie tak zwanym welonem szklanym.
Opis procesu powstawania wełny mineralnej - ciąg dalszy
W jaki sposób powstaje wełna szklana i wełna mineralna? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że skład szklanej odmiany wełny to przede wszystkim stłuczka szklana (około 70%). Pozostałe dodatki to piasek, wapień, dolomit i garbo. Mieszanka jest rozgrzewana do temperatury topnienia, a następnie trafia do sekcji, w której następuje rozwłóknienie. Niezbędne jest również użycie specjalnych substancji, które charakteryzują się właściwościami spajającymi i hydrofobowymi. Ich dodatek zapewnia nie tylko trwałość, ale również podwyższoną wytrzymałość wełny. Kolejnym krokiem jest formowanie otulin, mat oraz płyt. W przypadku otulin, nazywanych także matami lamelowymi, wełna mineralna jest dodatkowo oklejona przy użyciu folii aluminiowej lub papieru impregnowanego. Warto też wspomnieć, że granulat, czyli tak zwana luźna wełna mineralna wyróżnia się dużą popularnością w budownictwie. Znajduje zastosowanie w izolacji akustycznej i przede wszystkim termicznej budynków
Skalna i szklana wełna mineralna - najważniejsze różnice
Szklana wełna mineralna wyróżnia się wyższą wydajnością i jednocześnie mniejszą gęstością. W praktyce oznacza to, że efektywniej izoluje niż wełna mineralna. Dodatkowo charakteryzuje się wyższą sprężystością (ma to szczególne znaczenie w przypadku transportu dużej liczby paczek). Z kolei mineralna wełna skalna lepiej nadaje się do izolacji miejsc narażonych na duże obciążenie. Jej kolejną zaletą jest duża odporność na ogień (odrobinę większa niż wełna skalna). Bez względu na rodzaj wełny, prawidłowo wykonana termomodernizacja gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie budynku i zdecydowanie wyższy komfort cieplny.
Wełna mineralna dostępna w asortymencie sklepu
W tej kategorii można znaleźć szeroki wybór wysokogatunkowej wełny mineralnej. Proponujemy zarówno otuliny, jak i maty, a także płyty w standardowych wymiarach. Dostępne są też egzemplarze w mniej popularnych wariantach. Poszczególne produkty różnią się od siebie nie tylko wymiarami (długością, szerokością i co najważniejsze grubością), ale również parametrami. Jednym z najważniejszym jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest niższy, tym wełna mineralna lepiej izoluje. W razie pytań związanych z wełną mineralną lub wątpliwościami dotyczącymi montażu zachęcamy do kontaktu mailowego albo telefonicznego. Doświadczeni doradcy z chęcią pomogą w wyborze produktu dostosowanego do konkretnych zastosowań.