Przepraszam za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz
Buduj i ocieplaj z nami od A do...S
Buduj i ocieplaj z nami od A do...S
Styropian grafitowy (szary) to jedna z dwóch podstawowych wersji kolorystycznych styropianu. Oprócz barwy różni się on od białego także właściwościami fizycznymi, które wpływają na zastosowanie w różnych sytuacjach oraz sposób postępowania podczas pracy. Posiada on między innymi niższy współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu zapewnia lepsze parametry izolacyjności. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości styropianu grafitowego w różnych wariantach - sprawdzi się w rozmaitych zastosowaniach..
Podobnie jak inne gatunki styropianu, styropian grafitowy jest produkowany na bazie granulowanego polistyrenu z dodatkiem poroforu, czyli substancji spieniającej. W tym przypadku do mieszaniny dodawany jest także sproszkowany grafit, nadający materiałowi charakterystyczną srebrzystoszarą barwę. Granulat jest poddawany działaniu gorącej pary wodnej, co powoduje jego gwałtowne spienienie i przejście do postaci ekspandowanej, która może zawierać nawet do 98% powietrza. Po uformowaniu i osuszeniu styropian jest gotowy do użytku.
Styropian grafitowy różni się od białego nie tylko kolorem, lecz także parametrami fizycznymi i właściwościami użytkowymi. Podstawową różnicą jest wartość przenikalności cieplnej, czyli tak zwany współczynnik lambda. W przypadku styropianów białych wynosi on zwykle około 0,038-0,042 W/(mK), natomiast dla styropianu grafitowego jest to najczęściej 0,031-0,033 W/(mK) - wiąże się to między innymi z wyższą gęstością styropianu szarego. Im niższy jest współczynnik lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne danego rodzaju styropianu, co jednak wpływa również na jego masę (styropian grafitowy jest cięższy od białego) oraz cenę. Zarówno styropian grafitowy, jak i biały, mogą być wzbogacane o różne związki chemiczne, na przykład w celu obniżenia palności.
Styropian grafitowy może być z powodzeniem stosowany we wszystkich miejscach, w których wykorzystuje się tradycyjny materiał w kolorze białym. Dzięki lepszym właściwościom termoizolacyjnym, zastosowanie styropianu grafitowego jest szczególnie wskazane w sytuacjach, gdzie warstwa izolacji może mieć ograniczoną grubość (na przykład ze względu na małą kubaturę pomieszczeń). Wówczas wykorzystanie styropianu grafitowego pozwala na uzyskanie tego samego efektu przy użyciu znacząco cieńszej warstwy (15 cm styropianu grafitowego jest równe około 18-20 cm styropianu białego). Styropian grafitowy jest dostępny w różnych kształtach, grubościach i rodzajach, przeznaczonych do rozmaitych zastosowań. Jednym z istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość mechaniczna - przede wszystkim na ściskanie (parametr CS) i rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych (wartość TR). Styropian grafitowy może występować w wersji laminowanej, z rowkami i wielu innych wariantach.
Styropian grafitowy jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatur i promieniowanie ultrafioletowe niż styropian w kolorze białym. Wrażliwość ta zwiększa się wraz z gęstością materiału, a powstające naprężenia mogą nieodwracalnie uszkodzić płyty lub przyczynić się do nieprawidłowego ułożenia się całej izolacji. Dlatego podczas pracy warto pamiętać o korzystaniu z odpowiednich osłon i w miarę możliwości wykonywaniu robót w okresie, gdy temperatury oraz nasłonecznienie nie są zbyt wysokie. Można też rozważyć zakup styropianu grafitowego z białym laminatem, który łączy w sobie zalety styropianu białego i szarego. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na to, by do gruntowania oraz klejenia wykorzystywać wyłącznie produkty zalecane przez producenta, przeznaczone do użytku z danym typem styropianu. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór najwyższej klasy styropianu grafitowego, a także inne rodzaje styropianu do rozmaitych zastosowań.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz