Kalkulator kosztu dostawy

Możesz sprawdzić koszt dostawy podając dane adresu dostawy, proszę nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy" i wypełnić formularz.

Kalkulator kosztu dostawy

Proszę podać dane adresowe punktu dostawy i nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy".

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Czym i jak ciąć styropian?

Czym i jak ciąć styropian?

- Kategorie Aktualności

Styropian to popularny i wszechstronny materiał szeroko wykorzystywany w budownictwie. Stosowany jest do tworzenia izolacji termicznej i dźwiękowej. Arkusze i listwy styropianowe sprzedawane są w kilku rozmiarach. Podczas przeprowadzania prac remontowych może okazać się jednak, że nie pasują one do danej płaszczyzny i wymagają przycięcia. Czym ciąć styropian? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza te, które pierwszy raz pracują z tym materiałem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ciąć styropian, żeby się nie kruszył, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Jak ciąć styropian?

Chcesz dowiedzieć się, jak ciąć styropian nożem, aby otrzymać równy i nieposzarpany brzeg? Niestety za pomocą tego narzędzia nie uda Ci się wykonać estetycznego cięcia. Co więcej, często stosowane piły czy brzeszczoty również nie sprawdzą się w przypadku styropianu. Ich ostrze składa się z ząbków i nierówności, które powodują strzępienie się materiału. Z racji tego, krawędź styropianu nie wygląda dobrze, zwykle jest krzywa, a do tego marnuje się sporo polistyrenu, co generuje duże straty finansowe. Alternatywą dla powyższych rozwiązań może być gładki i bardzo ostry nóż, przypominający skalpel. Niestety takie narzędzia zwykle mają krótkie ostrza, przez co cięcie styropianu jest niemożliwe lub niewygodne.

Jak ciąć styropian, żeby się nie kruszył?

Styropian jest materiałem, z którym pracuje się sprawnie i przyjemnie, do czasu, kiedy trzeba go przeciąć. Zadanie to jednak nie musi kojarzyć się z pokruszonym polistyrenem i zmarnowanym czasem oraz materiałem. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Jak wycinać rowki w styropianie? A może chcesz dowiedzieć się, jak ciąć styropian pod kątem? Odpowiedzią na wszystkie Twoje potrzeby podczas pracy z polistyrenem są profesjonalne rozwiązania, takie jak przecinarki termiczne i noże termiczne. Dzięki nim styropian można ciąć pod kątem i na skos. Tworzyć w nim łuki, otwory oraz miejsca na kable i złącza. To urządzenia, które przydają się zarówno w domowym warsztacie, jak i w profesjonalnym użytku.

Nóż termiczny do cięcia styropianu

Cięcie styropianu bez strat jest możliwe, jeśli wyposażysz się w nóż termiczny. Jest to urządzenie, składające się z ramy, ostrza tnącego i cienkiej blachy. Prąd przepływający przez metalowe elementy nagrzewa je, dzięki czemu nóż może precyzyjnie ciąć styropian bez kruszenia jego porowatej i delikatnej struktury. Za pomocą tego urządzenia można wykonywać cięcia w różnych kierunkach i m.in. pod kątem. Nóż termiczny można wykorzystać również do przecinania, np. lin, tkanin lub gąbek. Jest to więc uniwersalne rozwiązanie, którego obsługa jest banalnie prosta. Należy jednak uważać, aby w czasie pracy nie skaleczyć się lub nie poparzyć którejś części ciała. Nie zaleca się również używania noża z materiałami wrażliwymi na działanie wysokich temperatur.

Przecinarki termiczne do styropianu

Precyzyjne i efektywne cięcie styropianu umożliwiają również przecinarki termiczne. Działają one na podobnej zasadzie do noży termicznych – wyposażone są w drut oporowy, który pod wpływem temperatury efektywnie radzi sobie z przecinaniem styropianu. Przecinarki są niezwykle wygodnym rozwiązaniem szczególnie w profesjonalnym zastosowaniu, ponieważ umożliwiają cięcie nawet kilku arkuszy styropianu jednocześnie, zachowując tym samym staranność i skuteczność. Urządzenia te są dostępne w wielu różnych wariantach, dzięki czemu można dopasować je do swoich potrzeb. Warto dodać, że za pomocą przecinarki można tworzyć żłobienia w materiale oraz przecinać go schodkowo, ukośnie lub pod kątem.

Czym ciąć styropian? Efektywne i oszczędne rozwiązania

Cięcie styropianu nie jest trudne, o ile posiada się odpowiednie narzędzia, które sprawią, że krawędź materiału po przecięciu będzie prosta i nieukruszona. Jeśli musisz wykonać żłobienia, kanaliki czy rowki w polistyrenie, możesz dodatkowo wyposażyć się w akcesoria do noża termicznego, które pozwalają na bardzo precyzyjne wycinanie nawet drobnych elementów. Mowa tutaj m.in. o bruzdownicy czy sankach.

 

Jeśli czeka Cię ocieplenie lub wykończenie przestrzeni o skomplikowanym kształcie i wiesz, że będziesz musiał mierzyć się z wielogodzinnym docinaniem materiału, możesz zdecydować się na usługę cięcia styropianu na miarę. W ADS Buduje spadki, kontrspadki, kształtki czy formatki styropianowe wykonujemy na podstawie projektu, który nam dostarczysz. Dzięki temu stworzone materiały będą idealnie pasować do Twoich potrzeb. Nie będziesz musiał samodzielnie przycinać styropianu przez długie godziny.

Dodaj komentarz