Kalkulator kosztu dostawy

Możesz sprawdzić koszt dostawy podając dane adresu dostawy, proszę nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy" i wypełnić formularz.

Kalkulator kosztu dostawy

Proszę podać dane adresowe punktu dostawy i nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy".

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Gdzie wyrzucić styropian?

Gdzie wyrzucić styropian?

- Kategorie Aktualności

Styropian, a właściwie polistyren ekspandowany, wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu. Spotykamy go każdego dnia. Zapakowane są w niego dania na wynos, ciepłe napoje czy właśnie zakupione meble lub sprzęt AGD. Styropian stosowany jest także w budownictwie, jako izolacja cieplna i akustyczna. Takich pozostałości nie możemy wyrzucić jednak po prostu do kosza. Co w takim razie zrobić z odpadami budowlanymi? Dowiedz się, gdzie wyrzucić styropian, aby zadbać o środowisko naturalne i nie narazić się na kary związane z nieodpowiednim sortowaniem śmieci.

Rodzaje styropianu a ich utylizacja

Styropian jest porowatym tworzywem sztucznym, który powstaje poprzez podgrzewanie granulek parą wodną. Materiał ten składa się z ok. 2% polistyrenu i powietrza. Dzięki temu jest lekki, a zarazem trwały i łatwy w obróbce. Ze styropianu można uformować różnorodne produkty: opakowania, dekoracje czy właśnie styropian budowlany, który charakteryzuje się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi i akustycznymi. Aby móc odpowiednio segregować odpady, należy wiedzieć, że styropian można podzielić na trzy kategorie.

  • Styropian opakowaniowy czysty – najczęściej występuje jako wypełnienie paczek. Zabezpiecza sprzęt AGD, meble czy elektronikę. Można poddać go recyklingowi – takie odpady umieszcza się w żółtym koszu na plastik i metale.

  • Styropian opakowaniowy brudny – są to m.in. opakowania po jedzeniu na wynos, pokryte wieloma trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Takie odpady należy wyrzucić do czarnych pojemników na odpady zmieszane.

  • Styropian budowlany – polistyrenu pozostałego po budowie nie można wyrzucić ani do czarnego, ani żółtego przydomowego pojemnika na odpady. Co więc zrobić z resztkami styropianu z budowy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Skoro polistyrenu budowlanego nie można wyrzucić do przydomowych koszy, co w takim razie można z nim zrobić? Pierwszym rozwiązaniem jest wywóz odpadów tego typu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Takie miejsce znajduje się na mapie każdej gminy. To właśnie tam można wywieźć nie tylko materiały budowlane (styropian, opakowania po tynkach, farbach), lecz także ceramikę, meble, urządzenia elektroniczne bądź odpady zielone. Jeśli styropian będzie ubrudzony klejem, PSZOK może odmówić jego przyjęcia. W takiej formie jest on po prostu trudny do utylizacji, więc firmy zajmujące się recyklingiem, nie będą chciały odebrać materiału od Punktu.

Wywóz styropianu przez profesjonalną firmę

Gdzie wyrzucić styropian budowlany? Jeśli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów nie przyjmie przywiezionych przez Ciebie odpadów, możesz skorzystać z jeszcze jednej opcji. Mowa tutaj o wynajęciu profesjonalnej firmy, która udostępni tzw. big baga specjalnie na styropian albo podstawi kontener. Druga opcja jest niezwykle przydatna, jeśli po remoncie pozostało Ci również wiele innych odpadów, takich jak: gruz, terakotę, wanny, muszle klozetowe, okna, drzwi czy opakowania po kleju do styropianu, zaprawie, cemencie itd. Jeżeli w Twojej okolicy działa kilka firm świadczących takie usługi, zadzwoń do każdej z nich, aby wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. Musisz wiedzieć, że wynajęcie „big baga” to koszt co najmniej 100 zł, natomiast ceny za wynajem kontenera rozpoczynają się od kilkuset złotych. Wiele zależy również od wielkości kontenera oraz rodzaju odpadów, jakie chcesz w nim umieścić.

Co zrobić z niewielkimi skrawkami styropianu?

Nierzadko po remoncie pozostaje minimalna ilość odpadów styropianu. Takie skrawki warto schować np. w garażu czy na strychu, ponieważ mogą przydać się później. Można wykorzystać je do ocieplenia budy psa, budynku gospodarczego czy wykonania ozdób. Styropian niezwykle często używany jest w pracach plastycznych, jeśli więc masz dziecko, z pewnością przyda się Twojej pociesze w szkole czy przedszkolu, np. do stworzenia makiety. Styropian okazuje się niezbędny również przy wielu drobnych pracach remontowych, które nierzadko przeprowadza się w obrębie gospodarstwa domowego. Jeśli zostało Ci sporo dobrej jakości styropianu, możesz również wystawić go na sprzedaż.

Co grozi za nieodpowiednią utylizację styropianu budowlanego?

Za nieodpowiednie gospodarowanie odpadami budowlanymi grożą dość wysokie kary. Po pierwsze, składowanie wszelkich odpadów, łącznie z gruzem nawet na własnym terenie, może zostać ukarane mandatem o wysokości 1500 zł. Z jeszcze większymi konsekwencjami muszą liczyć się osoby, które wywożą odpady do lasu lub w pola. W tym przypadku można liczyć na grzywnę nie mniejszą niż 500 zł, a nawet ograniczenie wolności. Co więcej, osoby składujące odpady w niewłaściwych miejscach, np. styropian budowlany w śmietniku osiedlowym, mogą zostać pociągnięte do uregulowania kosztów związanych z usunięciem i utylizacją ich. Co ciekawe, jeśli podczas wywozu takich odpadów przykładowo śmieciarka zostanie uszkodzona, wówczas trzeba będzie pokryć koszt jej naprawy.

Dodaj komentarz