Kalkulator kosztu dostawy

Możesz sprawdzić koszt dostawy podając dane adresu dostawy, proszę nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy" i wypełnić formularz.

Kalkulator kosztu dostawy

Proszę podać dane adresowe punktu dostawy i nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy".

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Jak montować kołki do styropianu?

Jak montować kołki do styropianu?

- Kategorie Aktualności

Zastosowany system ociepleń w bardzo dużym stopniu odpowiada za komfort cieplny wewnątrz mieszkania. Wiąże się to z niższą utratą energii w czasie zimy, a co za tym idzie, zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Kluczowy jest dobór odpowiedniego materiału izolacyjnego, ale także jego poprawny montaż oraz zabezpieczenie. Jedną z metod poprawiających skuteczność termoizolacji jest kołkowanie styropianu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak zamontować kołki do styropianu oraz kiedy warto to robić.

Co to są kołki do styropianu?

Styropian to popularny materiał termoizolacyjny, posiadający szerokie zastosowanie w budownictwie. Charakteryzuje się odpornością na działanie skrajnych temperatur, posiada niski współczynnik przenikania ciepła, jest lekki, a dodatkowo nie pochłania wilgoci. W niektórych przypadkach wymaga jednak zastosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci kołków do styropianu. Są to specjalne łączniki mające na celu wzmocnienie systemu ocieplenia oraz poprawę jego stabilności, poprzez trwałe mechaniczne przytwierdzenie płyt styropianowych do elewacji budynku. Kołki do styropianu składają się z trzpienia i tzw. talerza dociskowego, którego zadaniem jest zamaskowanie łączeń przy użyciu kleju lub zaprawy.

Czy zawsze trzeba stosować kołki do styropianu?

Niektóre osoby uważają, że montowanie kołków do styropianu to zbędna czynność pochłaniająca czas, energię i pieniądze. Czy jest tak w rzeczywistości? Co prawda, kołki do styropianu nie zawsze są koniecznością, zwłaszcza w przypadku ocieplania nowo wybudowanego domu jednorodzinnego o jednej kondygnacji. W niektórych sytuacjach ich użycie jest jednak zdecydowanie zalecane, a nawet wymagane. Dotyczy to np. budynków posiadających słabe podłoże wykorzystywane do zamontowania systemu ocieplenia lub wystawionych na nadmierną ekspozycję, gdzie poddawane są działaniu podmuchów silnego wiatru. Ponadto w niektórych projektach budynków zastosowanie kołków do styropianu jest już z góry narzucone oraz precyzyjnie określone. Zatem jak wbijać kołki do styropianu? Czytaj dalej!

Kiedy warto zastosować kołki do styropianu?

Jest kilka przypadków, w których w szczególności zaleca się zamontowanie styropianu do elewacji z wykorzystaniem kołków:

  • - gdy budynek poddawany jest termomodernizacji, czyli zyskuje nowy system ociepleniowy – stare podłoże (tynk lub farba) może być osłabione, a co za tym idzie niewystarczające do skutecznego utrzymania systemu ocieplenia;
  • - w przypadku montowania systemu ociepleniowego na wysokich budynkach (wyższych niż 12 m) – kołki sprawiają, że staje się on stabilniejszy;
  • - kiedy grubość wykorzystywanych płyt styropianowych jest większa niż 15 cm;
  • - gdy elewacja ocieplanego budynku poddawana jest działaniu intensywnego wiatru – siła ssąca wiatru przyjmowana jest przez kołki, a nie bezpośrednio przez styropian, co mogłoby wpływać na zmniejszenie skuteczności systemu ocieplenia.

Jakie są dostępne rodzaje kołków do styropianu?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kołków do styropianu – o odmiennej długości oraz zastosowaniu. Standardowe produkty posiadają krótką strefę rozpierania, ale dostępne są również warianty z wydłużoną strefą rozporu – dedykowane są słabszym, porowatym materiałom. Ponadto do wyboru są kołki do montowania styropianu z trzpieniem wykonanym z plastiku dodatkowo wzmocnionym włóknem szklanym oraz kołki z trzpieniem metalowym (wykonanym ze stali i pokrytym cynkiem). Wyróżnia się także kołki ze względu na sposób montażu – wbijane lub wkręcane. Szeroki wybór wysokojakościowych produktów oferuje sklep ADS Buduje, który dodatkowo posiada również różnego rodzaju akcesoria montażowe do systemów ociepleń.

Jak wybrać odpowiednie kołki do montażu styropianu?

Dobór odpowiednich kołków nie może być przypadkowy. W przeciwnym razie taka nieprzemyślana decyzja może przyczynić się do szybszego odpadnięcia płyt styropianowych lub pogorszenia parametrów izolacji. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Ważna jest grubość materiału izolacyjnego, rodzaj podłoża, głębokość kotwiczenia w elewacji oraz średnicy otworu. Dobór odpowiedniego produktu do ściany jest ułatwiony ze względu na pomocne oznaczenia (A oznacza beton zwykły, B – pełne bloczki ścienne, C to ceramiczne pustaki, D – beton lekki, natomiast E – beton komórkowy). Kołki wbijane zalecane są do pełnych materiałów, a kołki wkręcane w przypadku słabszych porowatych materiałów, które podczas uderzania mogą ulec uszkodzeniu. Z następnego akapitu dowiesz się jak wkręcić kołki do styropianu.

Montaż kołków do styropianu

Po wyborze odpowiedniego produktu należy prawidłowo go zamontować. Jak montować kołki do styropianu? Po pierwsze należy pamiętać, że zanim przystąpisz do tego zadania, konieczne jest odczekanie ok. 72 godzin od położenia izolacji. Kołkowanie styropianu można wykonać na dwa sposoby – poprzez ciepły montaż, czyli wcześniejsze wywiercenie otworu, który po umieszczeniu łączników zostaje zakryty krążkiem, lub bezpośrednio na powierzchni styropianu. Istotne jest, aby po wykonaniu pracy zadbać o dokładne wygładzenie wszelkich wgłębień przy użyciu specjalnej zaprawy klejowej. Talerzyk łącznika nie może wystawać ponad powierzchnię izolacji, ponieważ wpływa to na spadek szczelności zastosowanego systemu ocieplenia. Warto również wspomnieć, że zalecane jest stosowanie przynajmniej 4 kołków do styropianu na 1 m², a w przypadku miejsc bardziej narażonych na odklejenie – 6 kołków.

Jak wbijać kołki do styropianu – podsumowanie

Kołki do styropianu to dodatkowe wsparcie i zabezpieczenie systemu ocieplenia. Wpływa to na jego skuteczność i trwałość, a jednocześnie także na komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach budynku oraz zapobiega nadmiernemu przenikaniu energii cieplnej na zewnątrz. Aby spełniały swoje zadanie, muszą zostać odpowiednio dobrane oraz prawidłowo zamontowane. Z tego powodu ważne jest posiadanie wiedzy o tym, jak wkręcić kołki do styropianu. W wyborze najlepszego produktu warto natomiast poprosić o pomoc wyspecjalizowanych pracowników sklepu oferującego asortyment w postaci materiałów termoizolacyjnych, jak np. ADS Buduje.

Dodaj komentarz