Kalkulator kosztu dostawy

Możesz sprawdzić koszt dostawy podając dane adresu dostawy, proszę nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy" i wypełnić formularz.

Kalkulator kosztu dostawy

Proszę podać dane adresowe punktu dostawy i nacisnąć przycisk "Sprawdź koszt dostawy".

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Jaka jest najlepsza wełna mineralna do ocieplenia poddasza?

Jaka jest najlepsza wełna mineralna do ocieplenia poddasza?

- Kategorie Aktualności

Zgodnie z zasadami fizyki, ogrzane powietrze kieruje się ku górze. Zależność ta powoduje, że nawet do 30% ciepła może przedostawać się na zewnątrz przez niewystarczająco zabezpieczone poddasze. Z tego powodu tak ważne jest jego odpowiednie ocieplenie. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu wełny mineralnej, która ze względu na swoje właściwości, bardzo dobrze sprawdza się jako izolacja termiczna. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaka jest najlepsza wełna mineralna do ocieplenia poddasza!

Co to jest wełna mineralna?

Wełna mineralna to materiał o charakterystycznej włóknistej strukturze, który ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się jako izolacja termiczna. Produkuje się go z naturalnych surowców, dlatego jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Odznacza się niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła – oznacza to, że zatrzymuje energię wewnątrz, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Ponadto wełna mineralna skutecznie wycisza pomieszczenia, dlatego nadaje się do stosowania jako izolacja akustyczna. Materiał ten sprzedawany jest w postaci rolek, płyt, czy granulatu. Dzieli się go na dwa główne rodzaje – wełnę szklaną i wełnę skalną, nazywaną także wełną kamienną.

Wełna mineralna – jakie są jej rodzaje?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wełny mineralnej – wełna szklana i skalna. Podczas produkcji wełny szklanej wykorzystuje się piasek kwarcowy i szklaną tłuczkę pozyskaną z recyklingu, natomiast w przypadku wełny skalnej jest to bazalt, czyli skała pochodzenia wulkanicznego. Obydwa materiały wzbogaca się dodatkowymi składnikami jak wapno, dolomit, żużel, czy gabro, które nadają im pożądanych właściwości, oraz poddaje działaniu bardzo wysokiej temperatury. Podstawowe różnice pomiędzy wełną szklaną i wełną kamienną dotyczą gęstości, a co za tym idzie, także elastyczności i wagi – mniejszą gęstość i zarazem większą sprężystość posiada wełna szklana. Czytaj dalej i dowiedz się, jaką wełnę wybrać do ocieplenia poddasza.

Zastosowanie wełny mineralnej w budownictwie i pracach wykończeniowych

Wełna szklana i wełna skalna produkowane są w podobny sposób i odznaczają się prawie takimi samymi właściwościami. Dzielące je różnice sprawiają jednak, że ich zastosowanie jest nieco odmienne. Wełna skalna bardzo dobrze sprawdza się jako izolacja termiczna elewacji budynków. Natomiast do wykonania izolacji akustycznej ścian idealnie sprawdzi się wełna szklana w postaci prostokątnych płyt. Rozwiązanie to można wykorzystać podczas tworzenia pokoju muzycznego, czy domowej sali kinowej, które wymagają skutecznego wygłuszenia. Podłogę w tym przypadku warto zabezpieczyć styropianem akustycznym. W dalszej części artykułu dowiesz się, która wełna najlepsza na poddasze, w zależności od jego rodzaju – skośnego lub płaskiego.

Dobra wełna do ocieplania poddasza – czym powinna się charakteryzować?

Aby skutecznie ograniczyć straty ciepła, konieczne jest prawidłowe zabezpieczenie dachu. Należy w tym celu wykorzystać odpowiedni materiał. Dobra wełna do ocieplenia poddasza powinna nie tylko izolować termicznie, lecz także akustycznie, a dodatkowo mieć właściwości ognioodporne. Wymagania te w pełni spełnia wełna szklana, która dodatkowo odznacza się mniejszą wagą niż wełna skalna. Podczas wyboru odpowiedniego produktu należy również zwrócić uwagę na ergonomiczność opakowania, co znacznie ułatwi transport i zabezpieczy materiał. Dodatkowo kluczowa jest też sztywność waty – pozwoli to na szczelne wypełnienie wszelkich zakamarków. Wysokogatunkową wełnę mineralną oferuje sklep z asortymentem w postaci materiałów ociepleniowych – ADS Buduje.

Wełna mineralna – jaka grubość na poddasze?

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów ociepleniowych dachu jest właśnie wełna mineralna. Jaka grubość na poddasze jest odpowiednia? Kwestia ta jest bardzo ważna i w znacznym stopniu wpływa na skuteczność właściwości termoizolacyjnych. Łączna grubość zastosowanych materiałów powinna wynosić przynajmniej 30 cm. Jeśli dom ma natomiast spełniać standardy budynku energooszczędnego, wartość ta wzrasta do 35 cm, a nawet 50 cm. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie dwuwarstwowego systemu ocieplenia, składającego się np. z jednej maty mierzącej 20 cm grubości i drugiej uzupełniającej, której grubość wynosi 15 cm. Przeprowadzane testy wykazują natomiast, że zastosowanie nawet 10 cm warstwy dodatkowej, zwiększa skuteczność izolacji aż o 40%.

Jaka wełna do ocieplenia poddasza jest najlepsza i jak ją zamontować?

Po podjęciu decyzji, jaka wełna mineralna do ocieplenia poddasza będzie najlepsza w Twoim przypadku, kolejnym krokiem jest prawidłowe jej zamontowanie. Jak przebiega ten proces? Najczęściej materiał ten kładzie się dwuwarstwowo, co zapewnia znacznie lepszą izolację cieplną, niż w przypadku zastosowania jednej warstwy. Pierwsza warstwa musi szczelnie pokryć wolne przestrzenie znajdujące się pomiędzy krokwiami. Druga warstwa natomiast montowana jest w poprzek, z zastosowaniem rusztowań. Przed wykończeniem wykonanej izolacji należy zastosować specjalne akcesoria w postaci folii paroizolacyjnej oraz taśmy uszczelniającej.

Najlepsza wełna mineralna do ocieplenia poddasza? Sprawdź ofertę sklepu ADS Buduje!

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najlepsza wełna mineralna do ocieplenia poddasza. Wszystko zależy od przeznaczenia budynku, a także masywności dachu. W przypadku domu mieszkalnego dobrym wyborem jest wełna szklana, natomiast do ocieplenia poddasza konstrukcji o zastosowaniu przemysłowym częściej wykorzystuje się wełnę skalną. W podjęciu decyzji, jaka wełna do ocieplenia poddasza sprawdzi się najlepiej, warto poprosić o pomoc wyspecjalizowanych pracowników sklepu z asortymentem budowlanym, jak ADS Buduje.

Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza w znacznym stopniu wpływa na utrzymanie komfortu termicznego wewnątrz budynku. Przekłada się to nie tylko na wygodę użytkowania mieszkania, lecz także jego ekonomiczność i ekologiczność.

Dodaj komentarz